Thursday 7th January – MATHS
Today’s focus is multiplying 3-digit by 1-digit numbers. This is something that you may have begun to work on in Year 4 and this lesson will allow you to be fully secure with this step before we move on further with our learning about multiplication and division.
Below are the teaching slides and explanations for this lesson that we would have looked at in school. You can watch them at your own pace and pause or rewind them whenever you wish. This is really useful if you do not understand something first time!
After each set of explanations the video will ask you to pause it and work on particular questions from the worksheet. You can type in your work into the reply box below. If you would prefer to work on paper and take a picture of it, then that is fine. Just send it to us via email.
If you finish the worksheet, there are some further challenges below which are based around this step for you to work on. Again, either put your work in a comment or send in via email.
Please feel free to also post any questions if there is something that you do not understand. We will reply to you as soon as we can so keep checking the blog to see our response to your questions.
Good luck!
This should take you one hour.
TEACHING SLIDES
WORKSHEET
CHALLENGE 1
CHALLENGE 2
Challenge 1
The inncorrect persong is the girl because you cant get 2 from 2×2 because its 4 but the boy got it correct and he did 2×2 before he got the number
Challenge 2
If you want to know how much they bothe have do this calculation 4×814=3256 but teddy got fewer so all you have to do to get 814 is take away 2542
IF I GOT ALL THAT CORRECT GIVE ME A WELLDONE
Check your answer to challenge 2 – is it 2,542?
Challenge 1.
I have no clue.
Challenge 2.
Altogether 4070.
Teddy Read 2442 pages fewer than his mom.
Hello Michael
You have totally got challenge 2!
You can do number 1. Do the calculation and work out who has made a mistake. Then work out where they went wrong.
Mr Bushell
1. 124×3=372
2.
a] 3×213=639
b] 4×216=864
c] 5×106=530
d] 6×106=636
e] 4×209=836
f] 317×3=951
Great!
Alex forgot to add the two to 12.
Teddy’s mom read 3256 pages
What was the value of the 2 that he didn’t add on?
Check your second answer.
Worksheet answers
124×3=372
213×3=639
216×4=864
106×5=530
106×6=636
209×4=836
317×3=951
215×3=645
217×4=868
439×2=878
108×6=648
163×5=815
240×3=720
131×7=917
156×3=468
Both are right
245×5=1225
112×7=784
140×8=1120
345×3=1035
Bananas weigh more by 85 because 1120-1035=85
Very well done Cody!
What do you notice about the ones digit each time?
Mr Bushell
3. 215×3=648
4.
a] 217×4=868
b] 439×2=878
c] 108×6=648
d] 163×5=815
e] 240×3=726
f] 131×7=917
5. 156×3= 268
6. a] 200×5=1000 Ron is correct
b] 5×5=25 40×5=200 5×200=1000
7. 112×7=784
8. Bag A= 1120g
Bag B= 1035
Bag A weighs more
The difference between them is 85
A terrific effort Isabelle!
Check 3, 4e, 5 and 6. I think you will notice where you went wrong.
You can definitely do this step!
Mr Bushell
1) 2×2=4
2) 40×2=80
3) 2×300=600
4) 342×2=684
103
X 4
——-
412
——-
1
10-100-0-3
103×4=412
3×4=12
0x4=0
153
7
———
1071
———
132
246
4
———
9 8 4
———
1 2
Work sheet
(2) a 213
3
——
6 3 4
——
The get ready questions have been answered well Rihanna.
I can’t see all of the other questions on the sheet but will check what you have put:
103×4 is 412 (but Question 1 shows 124×3).
153×7 is 1071
246×4 is 984
Check that 213×3 is 634. (Tip – Think about what 3×3 is and this will give you the ones digit.)
1) 124×3=372
2) a)639 b)864 c)530 d)636 e)836 f)951
3) 645
4) a)868 b)878 c)648 d)815 e)726 f)393
5) 468km
6) a)Both b)1225
7) 784
8) A, 195g
CHALLENGE
1) Alex made the mistake by forgeting to carry the second ‘2’. Dexter had the correct answer.
2) 4110, 2482
Hello Franek.
Check 4 e and f, 8 and Challenge 2.
Mr Bushell
Challenge 1
The first one made the mistake because she did not add the 2 so Dexter is right
814×4=3256
3256-814=2442
Well done!
What was the value of the 2 that was not added in challenge 1?
~1~
Stuck on that one.
~2~
a. 3×213=639
b.4×216=864
c.5×106=530
d. 6×106=636
e.4×209=834
f.317×3=931
~3~
215×3=645
~4~
217×4=868
439×2=878
108×6=638
163×5=816
3×240=745
7×131=1640
~5~
156×3=468
~6~
Stuck on that one to.
~7~
7×112=784
~8~
Stuck.
Hello Saheera
You have got a lot correct so you are at least nearly there with this step.
Check 2 e and f. Also look at 4 c, d, e and f. Don’t panic though – most of these are times tables mistakes (For example, what is 6×8?).
For question 1, think about which number is shown 3 times using the place value counters.
For question 6, read what Ron and Teddy say in the speech bubbles – is what they say correct?
Mr Bushell
Maths-
1. 124×3= 372
2. 213×3=639
4×216=864
5×106=530
6×106=636
4×209=836
3×317=951
3. 215×3= 215+215+215=645
4. 217×4= 868
108×6=648
439×2=878
3×240=720
131×7=727
5. 468km
6. Both- answer: 1225
7. 784
8. Banana-1120
Pineapple:1035
Bag A weighs 85 grams more than Bag B
Challenge:
Alex didn’t add 200 to 1204.
4096
2442
Many thanks.
Absolutely spot on Hargun! Well done. 4-digits next!
Mr Bushell
Worksheets:
1. a) 124×3=372
b) 372
2. a) 3×213=639
b) 4×216=864
c) 5×106=530
d) 6×106=636
e) 4×209=836
f) 317×3=951
3.
215×3=645
4. a) 217×4=868
b) 439×2=878
c) 108×6=648
d) 163×5=545
e) 3×240=612
f) 7×131=728
5.
156×3=468
6. a) both
b) 245×5=1225
7.
112×7=784
8.
bag A weighs 85g more than bag B.
Challenge 1:
Dexter is correct. Alex forgot to add 2 to her hundreds column.
Challenge 2:
Mum reads 814×4=3256
They read together 3256+814=4070 pages
3256-814=2442 Teddy reads 2442 pages less than his mum.
Terrific work Alex. The only ones to check are 4e (3×240) and 4f (7×131).
You have definitely got a good grasp of this step.
Mr Bushell
1. 172 x 3 = 522
2a. 213 x 3 = 639
2b. 216 x 4 = 864
2c. 106 x 5 = 530
2d. 106 x 6 = 636
2e. 206 x 4 = 824
2f. 317 x 3 =951
3. 215 x 3 = 645
4. 217 x 4 = 868
106 x 8 = 848
439 x 2 = 878
163 x 5 = 545
240 x 3 = 720
131 x 7 = 917
5. 156 x 3 = 468 km
6a. Teddy is correct
6b. 245 x 5 = 1225
7. There are 784 kids in the school.
8. The banana bag weighs more then the pineapple bag by 193 grams.
Hello Talal
You clearly have a good understanding of this step but there are a few to check here.
They are:
2e – 4 x 209 (you did 4 x 206!)
4d – 163 x 5
Number 8
Check carefully and try not to rush!
Look after yourselves.
Mr Bushell
video page one
1)2×2=4
2)40×2=80
3)2×300=600
4)342×2=684
video page 2
243×4=972
3×150=450
video page 3
103×4=412
100×4=400
0x4=4
3×4=12
video page 4
3×7=21
100×7=700
50×7=350
246×4=984
7×153=1,071
Well done Ellie.
Maths work sheet
1.a 372 times 3
b.=1116
2. a.=639
b.=864
c.=530
d.=635
e.=951
3.=645
4.α=868
b=878
c=648
d=815
e=720
f=917
5.=468
6.a=both
b=1225
7.=784
8.=bag a weighs more by 85
This is great Mia!
The only one to look at is question 1 (a and b). The picture shows which number represented 3 times with place value counters?
Well done.
Mr Bushell
dexter is correct and alex is incorrect because she didn’t add the first 2 at the bottom of her table